Słoneczna witamina dla maluchów

Witamina D jest nazywana słoneczną, z tego powodu iż jest wytwarzana w naszym organizmie pod wpływem słońca. I to samo zapewnia nam zapotrzebowanie na tą witaminę praktycznie w całości (90%). Jednak synteza ta może się odbyć jeśli na słońce wystawimy kompletnie nieosłoniętą i nieposmarowaną żadnym filtrem skórę. Z tego też powodu, by chronić dziecko przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych – poparzenia, przegrzanie i nowotwory, nie zaleca się wystawianie malucha na słonko.

Krótki filmik w temacie witaminy D:

Witamina D to ważny składnik do prawidłowej budowy kości i zębów oraz kontroli równowagi wapniowo-fosforanowej w organizmie. Dodatkowo badania potwierdziły jej pozytywny wpływ na odporność. Z kolei niedobory witaminy D mogą prowadzić do wielu chorób. Z tego też powodu, jej suplementację zaleca się już od pierwszych chwil życia.

W kobiecym mleku witaminy D jest jedynie 50IU/litr, co jest niewystarczające. Karmiąc mlekiem modyfikowanym również musimy dodatkowo podawać niemowlakowi witaminę D. Obecnie jest to dawka o wysokości 400IU (przyjętych jednostek) dla bobasów do sześciu miesięcy i 400-600IU do pierwszego roku życia.

 

witamina-d
witamina-d

 

Dodaj komentarz

Używamy coockies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.